......................Nalan ÜNAL, 1971 yılında Karaman'da doğdu. 1993 yılında Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Hasan Akın' ın atölyesinden mezun oldu. Aynı yıl Niğde'de resim öğretmeni olarak göreve başladı. Daha sonra Ankara'da görev yaptı ve halen İstanbul Etiler Lisesi'nde görev yapmaktadır.

.

......................Nalan ÜNAL resimlerinde farklı espaslar peşindedir. Figürler mekanla iç içe geçer. Bu geçiş onun için yaşamın kendisidir. Boyaların resim üzerindeki akışı bilinçli olarak kullanılmıştır. Kendiliğinden gelişen oluşumlar onun için önemlidir. Ona göre sanat, var olmanın izidir ve sanatçı tesadüfleri kendi amacı dorultusunda değerlendirebilen kişidir. Sanatçı çevresinde olup biten olaylara karşı kayıtsız kalamaz. Her fırça darbesi, her boya akıntısı yaşama dair bir şeyler söyler. Akan boyalar yaşamın yitip giden değerlerini simgeler.

.

......................Resimde figüre ve mekana müdahale eşdeğerdir. Lekeci tavrıyla duyguyu birleştiren çalışmaları, ansızın gelişiveren öyküleri gözler önüne sunmaktadır.

.

......................Nalan ÜNAL resim çalismalarını Atölye Turuncu' da sürdürmektedir.

  1. 1993 Kırmızı – Lacivert Sanat Galerisi ANKARA
  2. 2004 Ümit Yaşar Sanat Galerisi İstanbul
  3. 2004 Galeri Tılsım BOZCAADA
  4. 2004 Beşiktaş Galeri Girgin İSTANBUL
  5. 2006 The Marmara Oteli Taksim İSTANBUL